.

Skřet

Skřet

Skřeti jsou ve fantasy typickými zástupci „zlé“ strany, ať už na straně těch „dobrých“ bojují elfové, lidé, nebo trpaslíci, vždycky proti nim stojí armády těchto základních pěšáků zlé strany.

Skřet je už svojí povahou, způsobem myšlení a chování zvrácené stvoření. Často bývají znetvoření, jizvami po bitvách, ať už proti společnému nepříteli, nebo proti sobě navzájem. Mají načernalou vrásčitou kůži, chodí mírně předklonění dopředu, uši mají delší než jakákoliv jiná rasa. Je podivuhodné že i když je mír, tato rasa je neustále ve zbrani, pokud je neorganizuje nějaká „vyšší moc“ řežou se v období “míru„ mezi sebou jednotlivé skřetí klany.

 

Jsou to zvrácená stvoření, o něco větší než trpaslíci, okolo 150cm, většinou jsou vychrtlí, málokdy potkáte silného skřeta. Mají sklony ke kanibalismu, pokud je v jednotce (pouze obrazné pojmenování, skřeti nemají nějak převratné taktické myšlení, takže jejich bojové dovednosti jsou prakticky na nule, spoléhají na svůj počet) nedostatek potravy, jednoduše se porubou mezi sebou a padlé druhý snědí.

V jejich společenském životě není žádný systém, a když už, tak je to ten nejjednodušší jaký existuje (klan - vůdce, vojáci, dělníci…) Jsou to proradná stvoření, spoléhají spíše na úskoky a podvody než na vlastní odvahu. Pokud mohou, využijí v boji každé nechutnosti jakou dokáží objevit a obrátit ku svému prospěchu. Každý skřet se stará jenom sám o sebe, záleží mu pouze na něm a na ničem jiném. Neštítí se zradit celou svou jednotku, popř. klan, jenom aby sami přežili.

Ve válce a boji, jak jsem již psal výše, spoléhají na pasti, úskoky, a na svůj počet. Skřeti se velmi rychle reprodukují (neptejte se mě jak, nevím a ani vědět nechci :-)), takže o nedostatek vojáků rozhodně nouze není.

Jako zbraně používají cokoliv, co zbraň alespoň vzdáleně připomíná. Od krátkých, po dlouhé meče, štítů, luků, kuší, výbušnin, oštěpů, kopí, palcátů, kyjů, palic, přes hrábě, vidle až k řemdihu nebo halapartně.

Nejsou příliš zruční kováři, zbroje, které vykovají, jsou sice pevné a jakžtakž spolehlivě chrání, ale jsou těžší a celkově horší něž např. elfské kroužkové košile z Mithrilu.

Stejně jako trpaslíci jsou zruční v kopání a ražení podzemních tunelů, jejich „města“ nejsou vlastně ničím jiným, než hustou spletí chodeb a malých místnůstek proražených v hoře nebo vykopaných pod zemí.

Často si je lidé pletou s Orky, (angl. „orc“ = český skřet) přitom to jsou dvě úplně odlišné rasy. Skřety také často autoři kříží s ostatními rasami, příkladem třeba půlork, nebo skurut-hai, bojové, vyšlechtěné plemeno skřetů, které vzniklo zkřížením skřetů a horských lidí

A na závěr něco o vzniku skřetů. Ohledně tohoto je ovšem strašně málo informací, jediná srozumitelná a ucelená verze vzniku této rasy nepochází od nikoho jiného, než od J.R.R. Tolkiena. Podle něj skřeti vznikli z elfů, které kdysi dávno pochytal Temný pán a svým krutým uměním bolesti z kdysi sličných elfů „vyšlechtil“ skřety.

V pána prstenů jsou různé druhy skřetů

- Morijský skřet

- Mordorský skřet

skřet z filmu Pán PrstenůSkurut-Hai

 

 
Zde jsou rasy z - World of Warcraft, Warcraft, Dračí doupě, Pán prstenů, Warhammer 40 000, Biosector, Diablo, Dungeon Siege 2.