.

Trpaslík

Trpaslík

Trpaslíci jsou další rasa, bez které by fantasy nebylo plnohodnotné fantasy. Malí, širocí, svalnatí mužíčci s obouruční sekerou a kroužkovou košili určitě mají něco do sebe.

Především jsou skvělí válečníci a řemeslníci (ať už jde o kovářství, a tvoření zbraní, nebo o zlatnictví, ražení tunelů, stavitelství...).

Trpaslíčí zbraně, popř. zbroje představují elitu kovářských prací. Díky Mithrilu (Ano, Mithril, ne „Mitril“), vzácnému kovu, který převzali od elfů, jsou jejich zbraně pevné, ostré a prakticky nezničitelné

Proč „trpaslíci“? Protože jejich výška se pohybuje u většiny autorů zhruba okolo 150cm, jsou ale i větší, popř. menší „druhy“ trpaslíků.

Nezbytnou součástí trpaslíka jsou jeho vousy. Úcta se mezi trpaslíky měří zásadně podle délky a hustoty vousů, na které jejich majitelé nedají dopustit. (V této věci je vidět jejich podobnost s vikingy). Pokud příjde trpaslík o vousy, je zostuzen a většinou opouští svůj klan, aby nedělal ostudu.

Oproti lidem, elfům, nebo skřetům jsou daleko silnější a houževnatější, snáze snášejí bolest a námahu. 

Trpaslíci žijou na lidské poměry dlouho, průměrný trpaslík se dožije (pokud není zabit v boji) zhruba 160 let, ovšem pokud se zadaří, žijou ještě déle.

Nedají se zařadit k „těm zlým“ nebo k „těm dobrým“, jsou (většinou) utvořeni jako neutrální rasa, která se nemíchá do záležitostí elfů nebo lidí.

Avšak jednu věc autoři zmiňují vždy. Je to jejich obrovská láska ke zlatu a drahým kamenům. Kvůli tomu se většinou trpasličí sídla nacházejí pod zemí, kde neustále razí nové a nové tunely, aby odhalili nová ložiska kovů.

Z jejich života pod zemí plynou výhody i nevýhody. Pokud trpaslíci bojují pod zemí, není nikdo kdo by se jim dokázal postavit „na jejich území“ a nezemřít při tom. Výhodou je také možnost zatarasit vchody do podzemí, pokud na povrchu zuří nějaký dalekosáhlý konflikt, válka, nemoci a podobně, a tato období v klidu přečkat.

Naopak, velkou nevýhodou jsou neustávající podzemní boje se skřety, kteří také umí, stejně jako trpaslíci, velmi dobře razit tunely. Tyto dvě rasy se navzájem nenávidí.

Trpaslicí jsou (vzhledem k výdrži, odolnosti) rasa jako stvořená k boji. Nebojí se boje, ale ani nevyhledávají zbytečné konflikty, jako například skřeti.

Vyjímkou jsou války o majetek, protože trpaslíkům mnohdy na majetku záleží více než na vlastním životě. Často vedli války s lidmi, nebo elfy.

Trpaslíci zřídka používají meče, jejich oblíbenou zbraní je válečná sekera, popř. krumpáč a podobné sečné zbraně.

Trpaslicí bojovníkTrpaslík Gimli, z filmové trilogie Pán Prstenů

 

Trpasličí portrét z PC hry Baldurs Gate

 
Zde jsou rasy z - World of Warcraft, Warcraft, Dračí doupě, Pán prstenů, Warhammer 40 000, Biosector, Diablo, Dungeon Siege 2.